Roślinki wokół nas – warsztaty literacko-plastyczne

piątek, 26 lipca 2024
Roślinki wokół nas – warsztaty literacko-plastyczne

26 lipca 2024 roku  członkowie Klubu Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych, które poprowadziły autorki „Roślinkowej książki” – Anna Salamon i Alicja Krzanik. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblio(TEKA) rozmaitości”.

Anna Salamon opowiedziała jak powstają jej niezwykłe ilustracje wykonane z włóczki przy pomocy szydełka. Oglądając zdjęcia z pracowni ilustratorki uczestnicy przyjrzeli się jej pracy krok po kroku; od pomysłów, poprzez tworzenie poszczególnych elementów, do złożenia ich w piękne, kolorowe obrazy, które mieliśmy okazję podziwiać na żywo w dużo większych rozmiarach, niż te zamieszczone w książce. Wiersze do tych wyjątkowych ilustracji w „Roślinkowej książce” napisała Alicja Krzanik, która zabrała nas na spacer przez pory roku i przekazała dużą dawkę wiedzy o kwiatach, ziołach, drzewach i krzewach z otaczających nas lasów, łąk, pól i ogrodów. Dowiedzieliśmy się jakie kwiaty kwitną wiosną, a jakie latem, jakie dary ma dla nas jesień i zima, jakie rośliny możemy wykorzystać w naszej kuchni i stworzyć z nich pyszne potrawy, a które z nich mają niezwykłe lecznicze właściwości.

W części warsztatowej dzieci i rodzice ozdobili doniczki kolorową włóczką, piórkami, pomponikami i wstążeczkami, a następnie posadzili w nich owies i fasolę, i zabrali do domu, żeby cieszyły oko na parapecie.