Ruszyła lokomotywa pełna atrakcji!

czwartek, 04 czerwca 2009
Ruszyła lokomotywa pełna atrakcji!

Już po raz ósmy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie włączyła się w organizowanie kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom”. Prowadzona przez Fundację ABCXXI akcja ma przypominać rodzicom o tym, jak ważne dla rozwoju dziecka jest głośne czytanie.
VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zainaugurowano w Jaśle 1 czerwca  2009 r. wspólnym czytaniem "Lokomotywy" Juliana Tuwima . Zbiorowe recytacje tego utworu od lat są oficjalnym hasłem rozpoczęcia OTCD w całej Polsce. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, które nie pozwoliły organizatorom przeprowadzenia inauguracji na Górze Liwocz, nie zniechęciły młodych uczestników z do skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. W trakcie imprezy, która z powodu padającego deszczu odbyła się w Czytelni Głównej MBP w Jaśle, uczniowie ze SP nr 1 w Jaśle spotkali się z Romanem Frodymą. Znany przewodnik, historyk, autor  przewodników i książek o regionie opowiadał dzieciom o historii i legendach Beskidu Niskiego. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w konkursie plastycznym „Lokomotywa marzeń”. Wszyscy uczestnicy imprezy  dostali  słodycze i zakładki promocyjne Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.
2 czerwca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej jasielskim przedszkolakom „Emila ze Smalandii” czytał Komendanta PSP w Jaśle - Wiesław Latoszek oraz Zastępca Komendanta - Bogdan Ziemba . Oprócz głośno czytanego dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji o pracy strażaka, obejrzeć narzędzia i wóz oraz "uczestniczyć” w akcji ratowniczej.
2 czerwca odbyła się również wycieczka do Krempnej i Huty Polańskiej. Podczas wizyty w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej Dyrektor MPN – Jan Szafrański czytał uczniom ze SP nr 4 i SP nr 7 w Jaśle „O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku". Ponadto młodzież obejrzała filmu opowiadający o historii kształtowania się obecnego krajobrazu Beskidu Niskiego oraz  prezentację multimedialnego spektaklu przyrodniczego w sali ekspozycyjnej. Na zakończenie wycieczki uczestnicy odwiedzili schronisko „HAJSTRA” w Hucie Polańskiej, gdzie grupa miło spędziła czas przy ognisku i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.
3 czerwca w Pałacu w Gorajowicach (siedzibie Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle ) odbyło się „Regionalne czytanie”. Alicja Dachowską (Dyrektor MSP w Jaśle), Barbara Szepańska (Dyrektor SP nr 10 w Jaśle) oraz Barbara Siuta (nauczyciel MSP) czytały dzieciom „Balladę o kapryśnej królewnie”. Dzieci wzięły również udział w zabawach integracyjnych przygotowanych przez słuchaczy MSP, grach sportowych prowadzonych przez Agatę Reby (nauczyciel MSP) oraz licznych konkursach literackich i plastycznych zorganizowanych przez MBP w Jaśle. Niewątpliwie dużą atrakcją dla dzieci było spotkanie autorskie z Łukaszem Dębskim (zorganizowane w ramach projektu „Literacki alfabet” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).Spotkanie z autorem książek „Krówki i mrówki i inne bajki wierszem”, „Gdzie Portugalczyk wygrzewa stopy, czyli podróże w głąb Europy”, „Łamisłówka”, „Pan Teodor Wąsik III Kurs bon ton dla dzieci”, połączone było z ekspozycją ilustracji lepionej wykonanych przez Annę Kaszubę-Dębską.
4 czerwca w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle „Emila ze Smalandii” czytał jasielskim przedszkolakom Rzecznik Prasowy KPP- Łukasz Gliwa Na przybyłe do Komendy dzieci czekało mnóstwo atrakcji Dzieci m.in. wspólnie z technikiem kryminalistyki zabezpieczali ślady linii papilarnych, oglądali sprzęt policyjny oraz nadawali komunikaty przez megafon.
Sponsorzy VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom: Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w  Jaśle , Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Gazownia Jasielska, Bank PEKAO S.A., Piekarnia Jana Wątroby, F.H. Hurtownia Farb „Remoncik”.