W dniach 8-15 maja 2020 obchodziliśmy XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbywał się pod hasłem “Zasmakuj w Bibliotece”. W tym niecodziennym czasie i okolicznościach czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zachęcaliśmy do wspólnego świętowania za pośrednictwem internetu.
Na dobry początek Tygodnia Bibliotek, po okresie zamknięcia wynikającym z trwającej sytuacji, mogliśmy ponownie zaprosić użytkowników Biblioteki do skorzystania z naszego księgozbioru i odwiedzin w Wypożyczalni dla Dorosłych, Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii nr 2. Spragnieni słowa czytelnicy mogli wypożyczyć nowe pozycje i na powrót w domowym zaciszu cieszyć się z ich lektury. Pozostałe aktywności jakie zaproponowaliśmy naszym odbiorcom odbywały się na fanpage’u MBP w Jaśle na Facebooku oraz na naszym kanale w serwisie YouTube.
Słuchając fragmentu Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w interpretacji Agaty Koby – Rzecznika Prasowego Miasta Jasła, przepełnionego zapachem i smakiem aromatycznej kawy mogliśmy delektować się słowem w najwybitniejszej postaci. Z każdym wyrazem niemal czuliśmy nastrój szlacheckiego domu i unoszący się w powietrzu apetyczny aromat.
Najmłodszym zaproponowaliśmy literacko-kulinarny koktajl według przepisu ilustratorki i autorki książek dla dzieci – Joli Richter-Magnuszewskiej i Dyniowego Barona, jednego z bohaterów jej książki Rok na targu.
Dla wielbicieli gawęd i dawnych historii przygotowaliśmy smakowity muzyczny kąsek w wykonaniu niezwykłej artystki i kompozytorki – Ani Brody. Wsłuchując się w słowa utworu zainspirowanego Legendą o Jaśle, mogliśmy zasmakować niesamowitych legendarnych opowieści z przeszłości.
Przedsmak poezji węgierskiej poczuliśmy za sprawą Pétera Erőssa, autora Antologii poezji węgierskiej, Węgra od lat rodzinnie i zawodowo związanego z naszym miastem. Poeta przeczytał specjalnie dla naszych czytelników wybrane fragmenty swoich utworów w języku oryginalnym i w polskim tłumaczeniu.
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek pojawiła się propozycja do wykorzystania w nadchodzącym letnim sezonie. Apetyt na wędrówki po okolicy niewątpliwie zaostrzył fragment Polski przydrożnej, który zaprezentował jej autor – Piotr Marecki, profesor, redaktor, literacki eksperymentator, a swego czasu również jeden z naszych czytelników. Mamy nadzieję, że jesienią zobaczymy się w naszej Bibliotece na spotkaniu autorskim z jego udziałem.