Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

wtorek, 28 lutego 2012

Z życia austriackiej bohemy

Dyskusyjny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprasza 28 lutego 2012 r. na rozmowę o książce Thomasa Bernharda Wycinka.

Austriacki pisarz jest postacią dość kontrowersyjną, uważany za geniusza, nie jest zbyt ceniony w swoim kraju, ze względu na krytykę władzy. Pozostawał w ciągłej opozycji a jego forma dyskursu to ciągła niezgoda. Elfride Jelinek uważa, że powieści Bernharda to tyrada bez końca. Najważniejszy jest rytm, który wywołuje u czytelnika rodzaj transu. Tę uwagę potwierdzają takie utwory jak Kallkwerk czy Wycinka, która jest krytyką wiedeńskiej bohemy. Główny bohater zostaje zaproszony na przyjęcie, na tzw. „artystyczną kolację”. Siedząc w „uszatym fotelu”, obserwuje zebranych, poddając ich złośliwej krytyce i wnikliwej analizie. Czytelnik, czytając powieść czuje się jak widz w teatrze, który ogląda spektakl i zmuszony jest przyjąć punkt widzenia narratora.

Spotkanie odbędzie się 28 lutego 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 16.00