Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

poniedziałek, 31 marca 2008
Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

Architekt  literackich prowincji – Andrzej Stasiuk w jasielskiej bibliotece

 

Andrzej Stasiuk – prozaik, poeta i dramaturg. Autor m in. „Murów Hebronu”, „Opowieści Galicyjskich”. Laureat Nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), Fundacji im S. Lindego (2002). Jego książka „Dukla” została nominowana do Literackiej Nagrody Nike (1998). Za książkę „Jadąc do Babadag” otrzymał Nagrodę Nike w 2005 r.

 

Andrzej Stasiuk po raz drugi gościł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Mimo  popołudniowej godziny przybyło  sporo osób zainteresowanych twórczością pisarza, który stworzył mit Beskidu Niskiego.

Spotkanie przebiegło dość nietypowo, ponieważ właściwie od początku było dialogiem i dyskusją z autorem.

Autor „Dukli” witając przybyłych ciepło wspomniał Jasło, które często odwiedzał w trakcie  wędrówek po Beskidzie Niskim. „Jasło – jak mówił – to preludium wejścia w Beskid, było bramą do egzotycznego świata pełnego kapliczek, cerkwi i prawosławnych cmentarzy”. Z nostalgią wspomniał pierwsze lata spędzone w Beskidzie. Dla niego rzeczywistość miejsko-warszawska była nie do przyjęcia a kontakty z ludźmi uznaje jako mało komfortowe.  

Pisanie to dla niego przedłużenie funkcji czytania. Aktualnie czyta książki podróżnicze. Ceni pisarstwo Sandora Marai’a a zwłaszcza jego „Dzienniki”.

Lubi podróżować, choć robi to rzadziej, niż wynika z jego pisarstwa. Woli penetrować bardziej odległe zakątki niż wielkie aglomeracje. Z dużym niesmakiem wspominał godzinę szczytu w Londynie, którą określił: „Piekielne gardziele metra wypluwające miliony londyńczyków”.

Uważa, że literatury nie można dzielić ze względu na płeć. Więcej kobiet czyta i pisze. „Liczy się literatura, język i to co ze sobą niesie. Płeć jest drugorzędna”.

Zapytany o pracę w wydawnictwie stwierdził, że jest ona trudna i pełna niepewności.

Niezwykle interesująco opowiedział o pracy podczas realizacji filmowych adaptacji jego powieści i sztuk. Zachęcił do obejrzenia niedawno zrealizowanego filmu „Wino truskawkowe”, który powstał na podstawie „Opowieści galicyjskich”. Był to projekt słowacko-polski, który widowni słowackiej dostarczył sporo wzruszeń.

Stasiuk okazał się człowiekiem stroniącym od blichtru i błysku fleszy. Obca jest mu postawa gwiazdora mimo wielu prestiżowych nagród.

 

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem Podkarpackie rozmowy o książkach. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem zostało zorganizowane w ramach tego projektu.