Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie z Magdaleną Hudymą

wtorek, 12 października 2010
Spotkanie z Magdaleną Hudymą

„Twoja poezja żyje we mnie”

12 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni odbyło się spotkanie z Magdaleną Hudymą  uczennicą I LO im. St. Leszczyńskiego w Jaśle. Potrzeba takiego spotkania wypłynęła z faktu, że M. Hudyma została laureatką  II Konkursu Fundacji Evens - „Poezja łączy ludzi – mój ulubiony wiersz”. Jej esej o wierszu nr 657 Emily Dickinson został doceniony przez jury, w którym zasiadali A. Zagajewski i J. Głowacki,  pozwalając zająć wysoką lokatę. Biblioteka jest elementem wpisanym w rozwój tej młodej osobowości twórczej w związku z tym, zasadna była jej prezentacja właśnie tutaj. „Gdy patrzę przez okno,  nie widzę tylko szarej ściany. Wiem, że za nią są książki”.

Spotkanie poprowadziła Ewa Kasperek nauczycielka j. polskiego. Obecni byli członkowie Klubu oraz przyjaciele. Wyświetlony film o życiu i pasjach M Hudymy w reż. Ewy Zadrzyńskiej,  był wstępem do rozmowy. M. Hudyma przeczytała wiersz E. Dickinson i nagrodzony esej.

„W literaturze obowiązuje zasada otwartości na cierpienie a literatura pozwala się z nim oswoić” - powiedziała M. Hudyma. Wg niej udział w konkursach, a było ich wiele, pozwala kontrolować poziom pisania. Obecna na spotkaniu dr językoznawstwa Agnieszka  Bal  była zainteresowana  użytymi w eseju  środkami stylistycznymi:  metaforą, kolorem i pytaniami retorycznymi. „Pytania porządkują tekst, praca nie jest wtedy chaotyczna, prowokują też odbiorcę a przywołane rzeczywiste postaci, łamią stereotyp czytelnika poezji” – odpowiedziała. „Miło było wreszcie kogoś z tej grupy spotkać. Czy to ten pan, który codziennie rano wybiera najładniejsze pomidory w osiedlowym sklepiku? A może pani w śmiesznym kapeluszu, którą mijam w drodze do szkoły(…)”.

M. Hudyma dziękując Dyrektor MBP Małgorzacie Piekarskiej za możliwość spotkania złożyła  obietnicę, że dzięki jej talentowi poezja będzie żyła w innych. Wierzymy, że dotrzyma słowa.