Facebook ikonka prawy margines

Świadectwo zaczadzenia Gruzją

poniedziałek, 07 listopada 2011
Świadectwo zaczadzenia Gruzją

Świadectwo zaczadzenia Gruzją  - Anna i Marcin Mellerowie w jasielskiej bibliotece

 

7 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem.

Opowieści państwa Mellerów skupiły się wokół wydanej wspólnie książki Gaumardżos: opowieści z Gruzji.

Gruzja zaczęła funkcjonować w  świadomości M. Mellera,  kiedy to w 1992 r. pojechał tam, jako reporter „Polityki”. Były to czasy zamieszek politycznych i  ówczesny 22 latek nie miał świadomości ryzyka. Najlepszy wiek, aby najgłupszy wybrać cel – tymi  słowami Jacka Kaczmarskiego skonstatował ten wyjazd. Kolejne wyjazdy miały na celu poznanie Gruzji, głównie pod kontem obserwacji socjologicznych. Zawarte przyjaźnie okazały się bardzo trwałe a otwartość Gruzinów sprzyjała bliskim kontaktom.

Gruzja to kraj biesiad, winnic i żyznych czarnoziemów. Wino traktowane jest  jako napój a nie alkohol. Podawane do prostych posiłków sprzyja zabawie. A. Dziewit zaskoczyły przedmioty, w których się je pije. Mogą to być m.in. róg, lampa naftowa i …dachówka. Kultura zabawy jest nieco odmienna niż w Polsce. Podczas wszelkich uroczystości (śluby, stypa), istotnym elementem są toasty. Niezwykle ważna jest wtedy funkcja „tamady”. On to jest mistrzem ceremonii. Jego rolą jest też dbanie o porządek podczas biesiady. Toasty są długie i nierzadko mają charakter literacki:

„Oby te drzewa, z których mają być zrobione nasze trumny jeszcze nie zostały zasadzone”.

Tradycje ludowe są stałym elementem kultury. Ciągle żywe także w młodym pokoleniu. Pieśni, które mają kilkaset lat śpiewane podczas biesiad łączą wszystkich bez względu na wiek. Na Annie Dziewit spore wrażenie zrobił „chór starców”, którzy śpiewali podczas ich pobytu w hotelowym holu.  Ponieważ sama jest piosenkarką, muzyka działa na nią inspirująco.

Niezwykle romantyczna historia była udziałem państwa Mellerów, którzy pomogli  Katarzynie Pakosińskiej w odnalezieniu jej gruzińskiej miłości sprzed lat. Historia ta była opisana w Wysokich Obcasach w 2009 r.

„Gaumardżos” to świadectwo zaczadzenia Gruzją. To kraj,  do którego się ciągle wraca   – powiedział M. Meller. Na zakończenie zapowiedział nową książkę, która pokaże Gruzję z nieco innej strony.

Spotkanie odbyło się  w ramach projektu "Literacki Park", który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo