24 stycznia 2018 r. w Dyskusyjnym Klubie Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Down Tripp „Georgia. Powieść o Georgii O'Keeffe” w kontekście filmu Boba Balabana.
Obrazy to wszystko co macie prawo o mnie widzieć - mówi filmowa Georgia. Nie zgadzał się z tym Alfred Stieglitz, nowojorski fotograf, genialny marketingowiec, kochanek i mąż. Jak busola potrafił wyczuć mechanizmy rynku pokazując nagie zdjęcia O'Keeffe, zanim zaczął z zyskiem sprzedawać jej obrazy. Wszak jego galeria była trampoliną wielu karier.
O'Keeffe była artystką, która nie widziała siebie i swojej twórczości jako sztandaru na jakiekolwiek idee. Choć jej malarstwo wpisuje się w nurt nowojorskiej awangardy, jest wielkim uniwersum fenomenu życia. Potwierdza to Maria Poprzęcka w książce „Sztuka patrzenia”: Chcąc dotrzeć do istoty prostego motywu zaczerpniętego ze świata natury, artystka dociera do istoty samej natury, do tajemnicy życia.
Maria Kantor: Książka jest rewelacyjna, odważna, zmysłowa, uczuciowa i pełna polotu.
Kolor dla artystki jest ważnym językiem - wypełnia przestrzeń i nadaje jej znaczenia – dostrzega Barbara Tora.
Zarówno film jak książka pokazują walkę o autonomię własnej twórczości w opozycji zarówno do Stieglitza jak i środowiska artystycznego, w którym się obracała. Moim zdaniem to najwartościowszy wątek tej historii, który sprawił, że nie jest ona po prostu romansem osnutym na tle życia artysty – konstatuje Stanisława Czernik.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.