Facebook ikonka prawy margines

Tydzień E-książki

niedziela, 06 - sobota, 12 marca 2011

Tydzień e-książki w MBP w Jaśle

 

W dniach 6-12 marca zostanie zorganizowany Międzynarodowy Tydzień E-Książki. Inicjatorką Tygodnia E-książki (Read an E-Book Week) jest Rita Toews, wielokrotnie nagradzana kanadyjska autorka powieści i książek dla dzieci.

        

         Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle postanowiła włączyć się w tą międzynarodową akcję i wprowadzić swoich czytelników w świat e-książek. Idea akcji to: „zainteresuj się, a jeśli nowa forma ci się nie spodoba, możesz po tygodniu wrócić do czytania tej tradycyjnej, szeleszczącej i pachnącej farbą drukarską”.

W dniach 7 – 12 marca w MBP w Jaśle czytelnicy korzystając z listy darmowych źródeł legalnych e-książek będą mogli przeczytać wybraną lekturę na komputerze. Zainteresowanym będą rozdawane ulotki z wykazem najciekawszych serwisów z książkami.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy również do skorzystania z szerokiej oferty aktualnych audiobooków znajdujących się w zbiorach MBP w Jaśle.

 

Wybór legalnych źródeł darmowych e-booków:

 

Polskie:

Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl

- biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne i inne książki. Lektury są uzupełnione o komentarze i - dla wygody użytkownika - udostępniane w kilku formatach (w tym niektóre w mp3 - do odsłuchania).

Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl

- Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby 60 bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona: http://polona.pl

- biblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Otwórz Książkę: http://otworzksiazke.pl

- cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych - przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.

Darmowe książki w sklepie cyfrowaszafa.pl: http://www.cyfrowaszafa.pl/bezplatne-c-15_17.html

- zbiór darmowych e-booków dostępnych w sklepie internetowym cyfrowaszafa.pl; znajdzie-my tam książki należące do klasyki literatury polskiej i światowej.

Polskie książki w Feedbooks.com: http://www.feedbooks.com/list/1915

- lista darmowych polskich e-booków dostępnych w serwisie Feedbooks.com; w serwisie pub-likowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek.

 

Zagraniczne:

Europeana: http://europeana.eu

- Jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych. Wśród zasobów można znaleźd między innymi pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.

Project Gutenberg: http://gutenberg.org

- pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.

Darmowe książki w FeedBooks: http://www.feedbooks.com/publicdomain

- W serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek. Wiele z nich jest publikowanych za darmo.

Google Books: http://books.google.com/books

- Projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej. Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Nie-które materiały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.

Open Library: http://openlibrary.org/

- Internetowy katalog książek oraz e-książek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykaoskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie ebooków.

Bardzo prosty czytnik plików ePUB on-line: http://magicscroll.net (nie wymaga instalacji)

Do odczytywania plików DjVu można pobrać program lub wtyczkę ze strony: http://djvu.pl