Facebook ikonka prawy margines

W bibliotece suszy szympans szarawary

piątek, 14 listopada 2008
W bibliotece suszy szympans szarawary

Suszy szympans szarawary

 

Umiejętność poprawnego mówienia to możliwość przekazania swoich myśli i emocji to dobry kontakt z innymi. W związku z tym w dniu 14. 11. 2008 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie w ramach projektu „Giętki język, ładna mowa – o tym marzy każda głowa”. Gościem spotkania była Helena Gołębiowska, wicedyrektor i instruktor teatralny Jasielskiego Domu Kultury.

W spotkaniu brali udział uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle.

Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać tajniki poprawnej wymowy, uczyły się dykcji, interpretacji wygłaszanego tekstu i różnych sposobów przekazywania słowa mówionego, poznawały zasady, które miały na celu pomóc im  pięknie i poprawnie mówić czyli nadawać słowom życie.

Wielką frajdę dzieciom sprawiło czytanie wierszy poetki Agnieszki Frączek. Ważnym walorem wierszy poetki, doktora językoznawstwa, która będzie gościem biblioteki w dniu 21 listopada 2008 r., jest ich strona edukacyjna i logopedyczna. Połączenie zabawnych zdarzeń z elementami poznawczymi, świata rzeczywistego ze światem dziecięcej fantazji, a przy tym błyskotliwa zabawa językiem stanowią doskonały materiał do poszerzenia wiadomości o świecie, ćwiczenia wymowy i rozbudzania wyobraźni.

W trakcie spotkania z Heleną Gołębiowską dzieci głośno czytały wybrane wiersze A.Frączek, np. wiersza „Puszczyk w puszczy”, „Suszarka”, „Kura, rura i tarantula” z tomiku  Trzeszczki czyli trzeszczące wierszyki, oraz „ Gadka szmatka”,” Łapu-capu”, z tomiku „Banialuki do zabawy i nauki”. Wymienione wyżej wiersze świetnie trenują aparat mowy dziecka, rozwijają wrażliwość na język, a także, co nieocenione , pomysłowość i poczucie humoru. Profesjonalnie poprowadzone spotkanie sprawiło dzieciom dużo dobrej zabawy,  śmiechu i zadowolenia.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.