Facebook ikonka prawy margines

W innym kręgu kulturowym – spotkanie autorskie z Marcinem Margielewskim

czwartek, 22 sierpnia 2024
W innym kręgu kulturowym – spotkanie autorskie z Marcinem Margielewskim

22 sierpnia 2024 roku gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był Marcin Margielewski, autor bestsellerowych arabskich serii. Spotkanie odbyło się  w ramach projektu „Biblio(TEKA) rozmaitości”.

Ponad 10 lat mieszkał w różnych krajach Bliskiego Wschodu, co pozwoliło mu bliżej poznać ich kulturę i rządzące nimi prawa oraz przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców.  Bohaterami jego książek są przedstawiciele różnych klas społecznych. Autor przytacza prawdziwe losy ludzi, umiejętnie łącząc je ze zdobytą wiedzą o kulturze i historii danego kraju.  
Uwielbiam historię, dla mnie rys historyczny w książce jest bardzo ważny, ponieważ uwiarygadnia opowieść.

Mimo, że otrzymuje bardzo dużo wiadomości od osób, chcących podzielić się swoją historią, nauczył się wyłaniać z nich te najbardziej interesujące, które często są gotowym materiałem na książki. Bardzo ważnym narzędziem w jego pracy jest wywiad:

Prowadzenie wywiadu pozwala ocenić wiarygodność rozmówcy i jak najbardziej zbliżyć się do prawdy.   

Nie lubi przydługich opisów, a dialogów używa, aby przedstawić daną sytuację, stosuje je jako urozmaicenie akcji. Jeśli napotka na ciekawe fakty, robi wstawki, wyodrębnia je w tekście. Jego książki nie są reportażami, to bardziej formuła fabularyzowanych wywiadów.

Cześć jego książek mocno dotyka traumatycznych sytuacji i wydarzeń, jest naznaczona cierpieniem bohaterów, inne są przesycone bogactwem życia wyższych sfer. Stara się jednak, aby ukazywać w nich swego rodzaju uniwersalizm, to co łączy, a nie dzieli.

Podczas spotkania autor opowiadał nie tylko o swoich książkach, podzielił się również sporą dawką wiedzy na temat życia w krajach arabskich, ich kultury, tradycji i obyczajów. Nie zabrakło również przestróg na temat tego czego się wystrzegać i na co zwracać większą uwagę zwiedzając kraje arabskie. Należy pamiętać, że nieznajomość prawa czy wyznawanie innej religii nie zwalnia z przestrzegania reguł narzuconych przez prawo muzułmańskie, które jest ściśle związane z religią. Zasady współżycia społecznego i interpretacja prawa mogą się różnić w zależności od kraju, w jednych są bardziej liberalne, w innych bardziej rygorystyczne.

Spotkanie prowadziła dr Beata Baraś.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.