Facebook ikonka prawy margines

Wartościowy projekt sprawił wiele radości

poniedziałek, 17 grudnia 2007
Wartościowy projekt sprawił wiele radości

Wartościowy projekt sprawił wiele radości

 

Od kwietnia do grudnia 2007 roku, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle przeszło 2360 dzieci z Jasła i powiatu jasielskiego mogło wziąć udział w różnego rodzaju imprezach, spotkaniach, zabawach i konkursach.

Aby stymulować swój rozwój i pozyskiwać fundusze na nowe działania, nie obciążając przy tym budżetu miasta, pracownicy MBP w Jaśle przygotowują wiele projektów nowych przedsięwzięć, licząc na aprobatę i ich współfinansowanie przez powołane do tego instytucje. Złożony na początku 2007 roku projekt pt. I śmiech czasami może być nauką – UŚMIECHNIĘTA AKADEMIA WARTOŚCI”  uzyskał akceptacje i wsparcie finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”. Dzięki temu w kwietniu 2007 roku Oddział dla Dzieci oraz Filia nr 1, 2 i 3 MBP w Jaśle mogły rozpocząć realizację kolejnego programu.

Celem zadania było propagowanie zdrowia emocjonalnego, wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży. Projekt służyć miał także promocji czytelnictwa i biblioteki, zwiększaniu zainteresowania współczesną literaturą polską dla dzieci i młodzieży oraz  prezentować i popularyzować twórczość młodych artystów.

W poszczególnych miesiącach zajęcia poświęcone były różnym wartościom: odpowiedzialności, przyjaźni, współczuciu, odwadze, wytrzymałości, tolerancji, samodyscyplinie, rodzinie i lojalności. W trakcie  zajęć uczestnicy unikając zbędnego moralizowania, przy pomocy dużej dozy humoru przyswajali sobie cenne wartości, które z pewnością zaprocentują w późniejszym życiu. Przeprowadzane zostały spotkania z przedstawicielami różnych zawodów (m.in.: pedagogami, policjantami, strażakami) oraz spotkania autorskie z pisarzami książek dla dzieci i młodzieży: Grzegorzem Kasdepke, Martą Fox, Anną Onichimowską, Wiolettą Piasecką, Lidią Miś, Natalią Usenko, Ewą Nowak, Ewą Stadtmuller i rysownikiem Łukaszem Zabdyrem.

W ramach zadania zorganizowany został także: wyjazdy do Teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl „Czarnoksiężnik z krainy Oz” oraz spotkanie z aktorem w Muzeum Lalek Teatralnych (kwiecień 2007), przegląd kabaretów szkolnych w MDK w Jaśle (czerwiec 2007), warsztaty psychologiczne dla młodzieży (sierpień 2007, październik 2007), integracyjne spotkanie jasielskich uczniów i uczestników terapii zajęciowej prowadzonej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Foluszu (wrzesień 2007). W czasie wakacji odbywały się zajęcia z cyklu „Wakacje z uśmiechem” oraz wspólnie z MDK w Jaśle w Ogródku Jordanowskim zorganizowany został festyn „Pożegnanie wakacji”. Od września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mogli uczestniczyć w cotygodniowych zajęciach „Popołudniowe hece w bibliotece”. Ogłoszony i rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na plakat reklamujący wybraną wartość.

Podczas ostatnich zajęć w ramach projektu, 14 grudnia 2007 roku Barbara Tora spotkała się w MBP w Jaśle z trzecioklasistami ze SP nr 4 w Jaśle. Uczniowie dyskutowali o lojalności, słuchali wierszy poetki, układali dla swoich kolegów oryginalne życzenia oraz przygotowywali świąteczne kartki.

Łącznie w projekcie udział wzięło 2364 dzieci z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Miejska Biblioteka w Jaśle przygotowała wystawę poświęconą realizacji projektu „I śmiech czasami może być nauką – UŚMIECHNIĘTA AKADEMIA WARTOŚCI”. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z wystawą odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle (ul. Kołłątaja 1) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.