Facebook ikonka prawy margines

Wolontariat, biblioteka, przyszłość!

piątek, 25 lipca 2014
Wolontariat, biblioteka, przyszłość!

Jak zarządzać swoim czasem i pogodzić wszystkie obowiązki? Dlaczego warto uczestniczyć w praktykach czy stażach? Jak napisać dobre CV i zdobyć wymarzoną pracę? Te zagadnienia poznawali wolontariusze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, którzy uczestniczyli w szkoleniu „Kreatywnie! Zarządzanie czasem, zarządzanie przyszłością” 25 lipca b. r.

W pierwszej części szkolenia wolontariusze zajęli się zarządzaniem przyszłością... czyli swoją ścieżką edukacyjną i zawodową. Dowiedzieli się na co zwracać uwagę przygotowując dokumenty aplikacyjne, jak napisać CV chronologiczne a jak kompetencyjne, co decyduje o tym jaki zawód wybieramy a nawet przypomnieli sobie swoje wymarzone zawody z dzieciństwa. W Internecie jest mnóstwo przykładów CV i czasem trudno się zdecydować, które wybrać – opowiada Joanna, jedna z wolontariuszek – a dziś poznaliśmy dwie klarowne formy CV, które możemy wykorzystać.

Podczas drugiej części szkolenia, poświęconej zarządzaniu czasem, uczestnicy dowiedzieli się jak organizować swój dzień i radzić sobie z nadmiarem obowiązków. Poznali między innymi technikę Pomidorro dzięki, której – wykorzystując listy zadań – pracujemy efektywniej, radzimy sobie z presją czasu i znajdujemy czas na odpoczynek. Studia, praktyki, staż i wolontariat w bibliotece – mówi Michał, jeden z uczestników szkolenia – czasem to wszystko trudno ogarnąć. A taka technika Pomidoro jest i skuteczna i zabawna!

Szkolenie poprowadziła Magdalena Paul - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, członkini sieci liderskiej dla bibliotekarzy LABiB, wolontariuszka Fundacji Nowoczesna Polska i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Sama działam wolontariacko od 10 lat i ogromną radość sprawiło mi podzielenie się swoją wiedzą z młodymi ludźmi z jasielskiej biblioteki  – podsumowuje szkolenie Magdalena – wolontariat to szansa na poznanie swoich możliwości, zbudowanie ścieżki zawodowej. Energia, pasja, przekonanie o wartości tego co robiąto widzę w wolontariuszach z jasielskiej biblioteki. Trzymam kciuki za ich wolontariacką przygodę!