Wszyscy jesteśmy „Wiarołomni” czyli scenariusze I. Bergmana

czwartek, 28 sierpnia 2008
Wszyscy jesteśmy „Wiarołomni” czyli scenariusze I. Bergmana

Wszyscy jesteśmy „Wiarołomni”  czyli scenariusze I. Bergmana

W  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni poświecone twórczości Ingmara Bergmana. Na przykładzie „Przedstawień”, uczestnicy spotkania starali się określić fenomen reżysera „Siódmej pieczęci”.  Twórczość Bergmana naznaczona jest autobiografizmem  i  autotematyzmem, to  nieustanna „walka z własnymi demonami”. Tematy, wokół których się koncentruje to: choroba psychiczna, zdrada, krzywda dziecka. Bergman nieustannie wadzi się z Bogiem i kreuje „wizję świata sterowanego ręką niewidzialnego Boga-reżysera”.  „Jego melancholia i pesymizm wynika z niedostatku światła w Skandynawii”- stwierdziła T. Furmanek-Wnęk.

„Książka „Przedstawienia” była dla mnie wyzwaniem czytelniczym. Trudno mi było nadążyć za wciąż zmieniającymi się obrazami i wątkami opowieści, które przed oczami czytającego przesuwały się jak taśma filmowa o przyśpieszonym tempie. Autor książki – reżyser teatralny i filmowy mocno naznacza swoje dzieło klimatem i językiem swojego zawodu. Dialogi są rozpisane na osoby, jak w sztuce teatralnej, a fabuła, to zestaw oczekujących na montaż fragmentów poszczególnych kadrów filmowych, będących w rozsypce i wymagających uporządkowania” – powiedziała na spotkaniu Barbara Tora.

W „Przedstawieniach” zamieszczono trzy scenariusze Bergmana. Trzon dyskusji skupił się na fabule „Wiarołomnych”. Warto wspomnieć, że  Liv Ullmann zrealizowała film na jego podstawie. Szwedzka reżyserka  zadaje widzowi pytanie, co znaczy być wiernym?

Zarówno scenariusz jak i film prowokują czytelnika do podjęcia próby odpowiedzi na to pytanie.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem Podkarpackie rozmowy o książkach. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council.