O tym, że m.in. czytanie, wymienianie się książkami i promowanie literatury wśród swojej grupy rówieśniczej to dobra zabawa przekonali się uczestnicy działań realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle od maja do listopada 2019 r. w ramach projektu ZaPODAJ KSIĄŻKĘ!
ZaPODAJ KSIĄŻKĘ! to projekt propagujący czynne uczestnictwo w kulturze opartej na partnerstwie książki oraz żywego słowa dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat. Celem projektu było zachęcenie młodych odbiorców do aktywnego i kreatywnego udziału w kulturze literackiej poprzez różnorodne formy aktywność: spotkania autorskie z elementami motywacyjnymi w bibliotece oraz w plenerze, partycypacyjne warsztaty literacko-artystyczne, detektywistyczne, miejski event literacki oraz akcje: niesztampowej rekomendacji książek, odkodowywania bestsellerów książkowych w QR-kodach, a także książkowy pokój zagadek.
W ramach wydarzeń projektowych młodzi odbiorcy wzięli udział w spotkaniach autorskich, m.in.: oCZYTAna OD DZIECKA! spotkaniu połączonym z interaktywnym wykładem motywacyjnym z Marią Krasowską, autorką literatury fantasy dla młodzieży i pasjonatką tańca, akrobatyki oraz podroży, a także uczestniczyli w plenerowym spotkaniu: Mocarze wyobraźni! z Marcinem Pałaszem, autorem przepełnionych humorem książek dla dzieci i młodzieży z wątkami detektywistycznymi oraz fantastycznymi.
Prócz spotkań autorskich domeną projektu była forma aktywizacji jaka miała miejsce m.in. za przyczyną warsztatów przygotowanych dla odbiorców, pozwalających poruszyć wyobraźnię a także aktywnie promować czytanie i dobrą zabawę z książką. W ramach projektu odbyły warsztaty literacko-artystyczne Ogarnij czytanie z rysowaniem! z Jolą Richter-Magnuszewską, ilustratorką utworów oraz czasopism dla dzieci oraz autorką książek obrazkowych. Podczas wspólnych działań, uczestnicy wypracowali projekty grafik inspirujących do czytania i sięgania po książkę, które umieszczono na gadżetach promujących projekt oraz rozdano odbiorcom działań projektowych w formie upominków za udział w akcji: Czytasz? Polecasz! W ramach projektu odbyły się także warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem: Czytanie? Dobry trop! inicjujące nową formę aktywności dla dzieci i młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, jaką jest książkowy pokój zagadek inspirowany tropami literackimi, m.in. prozą detektywistyczną. W ramach warsztatów młodzi odbiorcy działań pracowali z tekstem oraz szyfrem, zapoznali się z zasadami szyfrowania, a jednocześnie sami rozszyfrowywali hasła.
Kulminacyjnym działaniem projektowym był miejski event dla dzieci i młodzieży: Weź nie pytaj! Czytaj! z udziałem gości specjalnych: Teatru MAŁE MI ze spektaklem "FINTIKLUSZKI – folkowe okruszki" oraz współorganizatorów: Księgarni Nova, Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury. Podczas wydarzenia uczestnicy wzięli udział w akcjach towarzyszących: Czytasz? Polecasz! – akcji zachęcającej wszystkich aktywnych, jak również mniej aktywnych młodych czytelników do tego aby wymienić się swoimi książkowymi propozycjami przynosząc egzemplarze polecanych książek a jednocześnie zabierając dotąd nieznane i nieczytane. Bestsellery w QR-kodach! – akcji dzięki której młodzi odbiorcy działań mogli w przestrzeni miejskiej odkodować bestsellery książkowe, jakie czekają na czytelników w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. POczytaLNA gadżeciarnia – wytwórni gadżetów DIY w ramach której każdy z uczestników wydarzenia mógł zrealizować swój pomysł na najbardziej niespotykany gadżet zachęcający do tego aby spędzać czas z książką lub ułatwiający lekturę.
Jesienne dni spędzone w bibliotece wypełnił grupom dzieci i młodzieży udział w akcji: Książkowy pokój zagadek: naPĘDZENI CZYTANIEM! dzięki któremu na bazie aktywnej pracy z książką musieli rozwikłać wiele tajemnic, złamać mnóstwo szyfrów i poruszyć wyobraźnię aby otrzymać m.in. klucz i dojść do celu literackich poszukiwań.
W ramach projektu powstała publikacja: ZaPODAJ! KSIĄŻKĘ!
Projekt ZaPODAJ KSIĄŻKĘ! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: twojejaslo.pl i wirtualnejaslo.pl.
Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Księgarnie Nova.