Zaufać życiu – spotkanie autorskie z Anną Janko

środa, 09 maja 2018
Zaufać życiu – spotkanie autorskie z Anną Janko

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 9 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Anną Janko, felietonistką i pisarką, autorką „Małej zagłady”, której filmowa premiera zapowiadana jest pod koniec maja.  Spotkanie poprowadziła dr Barbara Sokołowska.

Autorka „Pasji wg Hanki” kilka lat temu gościła już w naszej bibliotece. Urodzona w Rybniku z czułością wspomina węglowe hałdy, jawiące się jej wówczas jak najpiękniejsze góry. Stąd  niebywały zachwyt nad krajobrazem Beskidu Niskiego, który ten obraz przypomina.

Wieloletni nomadyzm i brak zakorzenienia rekompensuje jej piękny Józefów, gdzie się osiedliła.

Wzrusza mnie mieszkanie w małej miejscowości. To moje miejsce na ziemi – mówi.

Tworzenie literatury daje poczucie istnienia, które należy rozumieć jako snucie opowieści radosnej i smutnej. To bolesna terapia, pozwalająca opanować traumę. „Musimy to przerozmawiać” – mówi jedna z bohaterek „Małej zagłady”. Tylko rozmowa, przywołująca ból, oczyszcza i daje szansę na… zapomnienie.

Urzeka wielowarstwowość jej powieści. Język choć pozornie prosty, wyrobionemu czytelnikowi daje przyjemność ich odkrywania. Jednym z fundamentalnych tematów, które porusza to miłość i samotność. Uważa, że poszukiwanie miłości jest bardzo wyniszczające, a samotność konieczna. Od nas jedynie zależy czy chcemy być samotni czy pojedynczy.

Uważa, że przyczyną wielu problemów i schorzeń jest zerwanie więzi z matką. Pomimo traum, należy zaufać życiu – dodała na zakończenie spotkania.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblio-aktywni!”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina", Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”, Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.