"z Oddechem" o wojennym Jaśle

wtorek, 15 października 2024
z Oddechem o wojennym Jaśle

Październikowe popołudnie poświęciłyśmy książce „Sprawa Diabła” Andrzeja Jeznacha. Lektura wpisała się w cykl wydarzeń upamiętniających tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat, wysiedlenie mieszkańców i zburzenie miasta w czasie wojny. Powieść Jeznacha odwołuje się do tamtych wydarzeń, a oś fabularną tworzy zakazane uczucie – miłość Polki i niemieckiego żołnierza. Autor pełnymi garściami czerpie z historii miasta, żonglując faktami, postaciami historycznymi, prawdziwymi adresami. Rzadko mamy okazję podążać śladem bohaterów literackich ulicami, którymi chodzimy na co dzień; bliskość miejsca akcji, pomimo dystansu czasu, stanowiła o szczególnym odbiorze książki.

Czy związek Zofii i Rudiego istniał w rzeczywistości – tego nie wiemy, ale fikcji prawda historyczna nie przeszkadza...

Przed naszym spotkaniem miałyśmy okazję posłuchać rozmowy z autorem w trakcie ostatniego Jasielskiego Festiwalu Literackiego. Andrzej Jeznach okazał się bardzo ciekawym człowiekiem, zainteresował nas swoją życiową historią, ścieżką zawodową i planami na przyszłość. Czekamy na kolejne książki i na film.
Rozmawiałyśmy również o późnych debiutach literackich, o zmianie kariery zawodowej na emeryturze, o wątkach jasielskich w literaturze.

„Sprawa Diabła” znajduje się we wszystkich agendach naszej biblioteki, zachęcamy czytelników do lektury.

Spotkanie odbyło się 15.10.2024 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków budżetu Województwa Podkarpackiego.